Meldingen
Alles wissen

Waarom zijn sommige whisky’s zo duur en schaars?


Berichten: 3
Topic starter
(@dirkkampen)
Active Member
Deelgenomen: 4 maanden geleden

Hoi beste mensen,

Misschien ben ik niet superactief op dit forum, maar ik heb me al eens voorgesteld. Toch doe ik dat graag nog even kort: ik ben Dirk, en ik verzamel schaarse en exclusieve whiskyflessen. Mijn passie ligt echt bij flessen die bijna niet te verkrijgen zijn en vaak behoorlijk prijzig zijn.

Ik volg jullie berichten nu al zo’n drie maanden. Toch vraag ik me iets af: hoe komt het dat sommige whisky’s zo extreem duur zijn? Wat maakt een whisky zeldzaam en waardevol?

Neem bijvoorbeeld een fles als <a href=" Verwijderde link " target="_blank" rel="noopener">Springbank 35y 1989 Signatory Vintage – meer dan €2000! (Die heb ik trouwens zelf thuis liggen, haha.) en zo een <a href=" Verwijderde link " target="_blank" rel="noopener">fles bij gall en gall maar ongeveer 35 kost. Maar wat bepaalt nu eigenlijk de waarde? Is het de leeftijd, de distilleerderij, de kwaliteit, of gewoon het verhaal erachter?

Ik ben heel benieuwd naar jullie kijk hierop!

Beantwoorden
Onderwerp trefwoorden
13 reacties
3 Reacties
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10533

@dirkkampen   daar is heel veel over uit te leggen maar is ook vrij complex  . Ik probeer een kleine hopelijk begrijpbare uitleg te geven in paar voorbeelden .

Wat uitmaakt is o.a. productie jaartal , leeftijd  en oplage . Bepaalde jaartallen raken op en maken een whiskey uniek.

Ook bij productie worden grote aantallen vaten gebruikt en hergebruikt .  Van series vaten vallen door de tijd vaten uit en ook zijn er vaten die net iets anders meebrengen.  Bijvoorbeeld door hars insluitingen of vooraf langer of korten op ander product gebruikt .

Er zijn whiskey soorten die specifiek uit 1 bepaald vat  komen  .dus  Een vat dat meer of minder is gebruikt of bepaalde specifieke voorbehandeling heeft gehad of net iets afwijkingen in hout .

Je ziet vaak ook vat  nummers op flessen.   je hebt dus  whiskey die op 1 specifiek vat is gerijpt dan heb je ook uitsluitend die typerende smaak met max aantal liters dus afhankelijk van grote vat ook zeer beperkte oplage.

Ook gebeurt het dat de fabrikant een beperkt serie heeft gemaakt wat andere verhouding in grond stoffen of net een paar andere vaten heeft gebruikt. 

Ook zijn er whiskey's die tijdens rijping onder invloed van bepaalde jaargetijde of weertype anders is gerijpt.  Je ziet bijvoorbeeld ook open loodsen waar in weer en wind wordt gelagerd. Periode bijvoorbeeld van droogte of juist vochtig en mist hebben invloed in rijping.  

Staat een vat vooraan in de zon kan de rijping anders zijn dan achter aan in schaduw of in een kelder. 

Dit kan dus net dat verschil maken.

Dan is het de oplage en de waardering die de prijs bepaald.

 

Beantwoorden
(@opticase)
Deelgenomen: 5 maanden geleden

Trusted Member
Berichten: 45

@dirkkampen 

Ik ben zelf ook een groot whisky fan en verzamelaar van mooie flessen. Ik vraag me dan alleen af, als je zelf al flessen van ca 2000 euro hebt liggen, dat je dan al het antwoord op je eigen vraag wel weet ;-). 

Het lijkt me namelijk niet dat je blind instap in flessen whisky van die prijscategorie. Of je moet natuurlijk ongelimiteerde fondsen hebben haha.

Maar jij weet net als elke whisky verzamelaar en liefhebber dat je pas in flessen gaat investeren als je de achtergrond kent. Je zal ook niet willekeurig 2000 euro stoppen in een aandeel die je niet kent. 

Dus om toch een heel klein beetje mijn eigen visie te geven. Als antwoord op je vraag:

Verdien je in de geschiedenis van whisky, welke merken zijn gehyped geweest (Springbank Local Barley, oude Highland Park, Macallans etc). Welke distilleerderijen bestaan nu nog en welke zijn gesloten. Labels die wijzigen. Ranges die stoppen. Oplagen. De ervaring leert dat OB's duurder worden en zijn als IB's. 

Maar probeer vooral heel goed te snappen waarom een whisky van een bepaald merk en bepaalde lijn zo populair is geweest en waarom de vraag erna zo groot is. Enkel en alleen een whisky die moeilijk te krijgen is of niet meer bestaat hoeft niet perse zeldzaam te zijn. 

Onderzoek dus goed wat mensen in het verleden over hebben geschreven etc. Een Littlemill is bijv lang niet zo gehyped en bijzonder als een oude Port Ellen of oude Rosebank. De vraag is dus waarom dat is. 

Beantwoorden
RuMo
 RuMo
(@rumo)
Deelgenomen: 8 jaar geleden

Noble Member
Berichten: 2064

@opticase over het algemeen gaat het nergens over, je heb rotzooi en goed spul. En waarom is het goed? Als je de hele productie proces kan verantwoorden als "goed" heb je een kwaliteit product. Maar als dat product schaars of zoals vaker er wordt een hype om het product gecreëerd, door wie dan ook  dan wordt de vraag/ prijs hoger. Ik zelf heb de tv serie Suits nooit gevolgd maar ik spaar mijn losgeld om een fles Macallan 18 jaar te kopen.

Beantwoorden
Kees22
Berichten: 1293
(@kees22)
Noble Member
Deelgenomen: 6 jaar geleden

Ik weet het niet over whisk(e)ys, maar wel over jenevers.

Voor een verjaardag kreeg ik ooit eens een jenever van EUR 25 per glas aangeboden. Ik zei toen, dat ik liever 5 keer een glas van EUR 5 had, want het smaakverschil tussen EUR 5 en EUR 25 zou ik toch niet merken, maar het effect tussen 1 of 5 glaasjes wel.

De handel in dure whisk(e)ys lijkt me een soort van handel in tulpenbollen. Veel succes ermee.

Beantwoorden
1 Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10533

@kees22 t is net als met dure Wijnen . Er zijn inderdaad goede en minder goede whiskey's maar is ook kwestie van smaak. 

En vergeet niet status .  

Er zijn nog steeds mensen die willen laten zien dat ze iets van een drank weten en dan met hele dure flessen aankomen maar er zijn heel veel die niet verschil proeven tussen azijn en wijn en whiskey niet kunnen onderscheiden van goedkope brandy.

Ik heb zelf wel getest in kroeg.  Mensen geblinddoekt beerenburg , vieux , jenever en whiskey voortgezet.

En laten proeven en zeggen wat het was .

Probeer het maar je zal je verbazen hoe weinig ze allemaal goed hebben.

Beantwoorden
KayP
Berichten: 25
 KayP
(@kayp)
Eminent Member
Deelgenomen: 4 maanden geleden

Hier een echte whisky fan, die regelmatig met de slijterij whiskytastings doet.

Zoals de bovenstaande antwoorden al duidelijk uitleggen, er zijn vele zaken die whisky duurder, of minder duur maken. 

Allereerst het type whisky. Single malts zijn vaak/meestal duurder. Blended whisky's worden vaker gemaakt van goedkopere whisky soorten die met elkaar gecombineerd worden om een betere smaak te krijgen. Al zijn er ook specialisten die zich juist focussen op het blender van duurdere whisky.

Het aantal jaren rijping maakt een groot verschil. En niet alleen omdat je langer moet wachten. Er is een deel van de whisky die verdampt per jaar, dat heet het angelshare. Dit verdampen zorgt er dus voor dat er steeds minder whisky in een vat overblijft, en hoelang je wacht, des te minder je uit het vat krijgt. Dus stel je hebt een keg van 220 liter, dan haal je na 10 jaar zo'n 180 liter eruit, maar na 25 jaar nog maar 140.

Naam speelt een grote rol, zoals altijd.

Gelimiteerde oplagen zijn vaak zeer gewild, aangezien deze snel uitverkocht zijn. Daarnaast speelt dan ook het rijpingsvat een onderdeel. Sommige vaten die worden gebruikt zoals olorosso cherry vaten, zijn vaak moeilijk te krijgen. Olorosso gebruikt een nieuw vat om de cherry te rijpen, daarna worden deze opgekocht door de distilleries om whisky te lageren. 

Last, but not least, is het natuurlijk belangrijk dat je goede marketing hebt en een goed smaakprofiel. De keuring is het belangrijkste onderdeel om te bepalen of een whisky goed is.

Veel plezier met de whisky wereld 🙂

Beantwoorden
Robbert
Berichten: 10533
(@robbert)
Illustrious Member
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Duur

1738225704-IMG_20250127_1358352812.jpg
Beantwoorden
3 Reacties
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10533

Zo duur

1738225737-IMG_20250127_1358352813.jpg
Beantwoorden
KayP
 KayP
(@kayp)
Deelgenomen: 4 maanden geleden

Eminent Member
Berichten: 25

@robbert Zou niet de duurste zijn die ik ooit heb gedronken 🤐

1738241261-port-ellen.jpg
Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10533

@kayp  op de vraag waarom zo duur  kun je nu zien op fles  er zijn 182 flessen van en dit is nr 37..

Hier staan nog meer flessen van ver boven 15000 pond. 

Beantwoorden
KayP
Berichten: 25
 KayP
(@kayp)
Eminent Member
Deelgenomen: 4 maanden geleden

Maar het kan natuurlijk altijd wel een stapje of 100 idioter

1738241322-macallan.jpg
Beantwoorden
1 Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10533

@kayp  Ik zit nu in Schotland.  3 destilleerderijen bezocht nu Genoeg geprobeerd en gezien .   

Even te gast geweest bij oude bekende . 

(Geef mij toch maar een metaxa of een absint.)

Beantwoorden
Robbert
Berichten: 10533
(@robbert)
Illustrious Member
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Je kunt investeren in whiskey's en hele dure aanschaffen.  Vraag is alleen waar doe je het voor ?

Voor drinken van een whiskey wil niet zeggen dat des te duurder de whiskey des te beter en lekkerder die is.

Er zijn ook diverse zeer oude whiskey soorten die onder de £170 de duurste overstijgen in kwaliteit en smaak. 

Sterker nog er zijn ook hele kleine destilleerderijen die waanzinnig goede drank maken voor rond de £50.

En er zijn whisky's die duizenden ponden of euro's kosten die eigenlijk niet meer te drinken zijn maar het staat leuk op de kast om te showen voor de gasten .

Is eigenlijk net zo als met wijnen.

 

Beantwoorden
Deel:

©2025 Powered by Solydee Advies & IT

Login met je gegevens

Je gegevens vergeten?