Saké (Japanse Rijstwijn)
Ingrediënten:
Zilvervliesrijst: 3 kg
Suiker: 4,5 kg
Maxifermagist: 3 theelepels
Gistvoeding: 3 theelepels
Vitamix (mineralen): 3 theelepels
Water: 20 liter
Werkwijze:
Suiker en de rijst in 15 liter water gedurende drie kwartier koken
Dan de rest van het water erbij en nog een kwartiertje zachtjes laten koken
Gedurende de kooktijd regelmatig roeren
Daarna in een emmer (liefst wit plastic) gieten van rond de 25 liter en afgedekt af laten koelen tot 24 graden
Dan alle andere ingrediënten er erbij
Gedurende 3 weken iedere dag goed doorroeren
daarna door doeken halen en goed uit knijpen
Alle vloeistof in glazen wekflessen doen met waterslot
Als de wijn is uitgegist hevelen tot ze helder is
Men krijgt dan een goed gele wijn van rond de 20% alcohol zeer rijk van smaak.
De uitgeperste rijstenpulp niet weg gooien maar weer 15 liter water van rond de 24 graden er op gooien te zamen met een nieuwe voorraad van de zelfde ingrediënten zonder nieuwe rijst natuurlijk en dit hoeft ook niet gekookt te worden maar wel weer gedurende 3 weken roeren
Vaak is de 2e trekking nog lekkerder dan de eerste en is ook sneller helder maar ook net zo sterk.
Proost
Ziet er lekker uit ... Al geprobeerd ???
Een paar jaar geleden een keer gemaakt.
Ik wilde het een paar dagen geleden weer een keer maken, maar ik kan hier in Duitsland (ik woon in Duitsland) geen zilvervliesrijst vinden. Ik moet einde van deze maand toch weer in Nederland zijn en dan neem ik het wel mee bij de Appie.
Het leuke van dit recept is dat je het nog een tweede keer kan maken van dezelfde rijst.
Wat is Maxifermagist, als ik google krijg ik geen hits...
Ik heb deze in de Colruyt winkel gevonden, als eerste/enige winkel die deze rijst op stock heeft.(niet veel winkels afgelopen hoor) Stond ook nog eens in de reclame, wat altijd leuk is 😀
En is het nodig om zo een grote pot te gebruiken? Alsin ik wil een 25L stookwijn maken maar je spreekt over 15L water + suiker + rijst koken en uiteindelijk alle water toevoegen in die pot. Ik zou wel iets kunnen verzinnen maar een kleinere pot zou handiger zijn...
http://www.dewijnmakerwebshop.nl/brouwmeister-gisten/724-maxiferma-killergist-12-gram.html Ik denk dat dit bedoeld wordt. (gewoon gevonden met google).
Dank je, ik had niets gevonden. Als enkel woord gezocht...
Lol even in verschillende googles(land) ingegeven enkel belgie geeft geen suggestie voor het woord te splitsen.
Oke blijkbaar is dit het voor mij alleen. Kameraard krijgt wel de suggestie op de .be
Logica...
JohnDoe, dat heb je verkeerd gelezen, die 15 liter is bij de tweede keer met rijstenpulp, dan is immers de rijst reeds verzadigd van water.
Bij de eerste keer 20 liter water + de rijst + de suiker.
Dan zit je bijna aan de 25 liter. Dus daarna aanvullen tot ..........
Werkwijze:
Suiker en de rijst in 15 liter water gedurende drie kwartier koken
Dan de rest van het water erbij en nog een kwartiertje zachtjes laten koken
Hier maak ik op uit dat je een grote (+20L) kookpot gebruikt, daarop de vraag of dit ook kleiner mag/kan
JohnDoe, je hebt gelijk, dat heb ik verkeerd opgeschreven, maar bovenaan bij Ingrediënten, staat het wel goed, t.w. 20 liter. Sorry.
Dit recept is gebaseerd op een gistvat en een ketel (b.v. T500) van 25 liter.
Je kunt dus ook van alles de helft of driekwart nemen.
Oke, dank je. Gebruik je je T500 voor de rijst in te koken of te stoken?
Ik neem aan dat je alle smaak verliest met stoken in een T500
Op dit moment heb ik nog geen vliesrijst in huis, maar die koop ik eind van de maand als we weer in Nederland zijn. Het koken van de rijst doe ik in de weckketel.
Ik heb zelf geen alambiek, dus stook ik bij iemand bij mij in de buurt. Ik heb een Duitse kennis die over een alambiek beschikt van 45 liter.
Ik ben wel van plan om zo'n koperen helm te kopen, zodat ik die bij mijn Grainfather kan gebruiken om whisky te stoken, deze kan op elke temperatuur worden ingesteld.
Hallo, zou je in de hendi ketel van 30 liter ook kunnen, suikerwash, rijst, ... koken, zoals je in uwe weckketel doet, Ik gebruik mijn ketel voor water op te warmen, de termostaat gaat tot 110, de ketel is voledig rvs ( ik heb die ketel hier in dit forum meermaals zien voorbijgaan).
Ik ken de Hendi-ketel niet, maar als die instelbaar is op 100 graden, lijkt me dat geen probleem. In het begin de rijst wassen en spoelen, dan in de ketel goed roeren.
Pas op dat de ketel niet te hoog staat, want rijst koekt dan snel aan.
Ik weet niet hoe groot de weerstand van een weckketel is, maar bij den hendi ketel is dat een kleine schijf onder in de het midden van de bodem die daarbij heel heet wordt, hij warmt dus niet over gans de bodem, voor vloeistoffen werkt hij heel goed, voor ermee te stoken moet hij denkelijk ook goed werken.
Ik weet niet hoe groot de weerstand van een weckketel is, maar bij den hendi ketel is dat een kleine schijf onder in de het midden van de bodem die daarbij heel heet wordt
Dan is het risico van behoorlijk aankoeken heel groot.
Je kunt de rijst ook separaat in gedeeltes in een grote pan koken en ze daarna in het gistvat tezamen laten afkoelen.