Meldingen
Alles wissen

Water distilleren resulteert in rare smaak


Berichten: 18
Topic starter
(@prutsstoker)
Eminent Member
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Dag allemaal,

Ik werk met een koperen alambiek van 5 liter. Ik heb die het voorbije jaar al een paar keer gereinigd door rogge opgelost in water te stoken, zoals aangeraden door de producent van de alambiek. Dit zou vooral belangrijk zijn na het stoken met vele etherische oliën.

Nu, ik heb de indruk dat al mijn alcohol wat naar die rogge smaakt. Ook als ik gewoon water distilleer krijg ik een resultaat dat naar die rogge smaakt. Is dat normaal? Moet gedistilleerd water normaal niet heel neutraal smaken?

Mijn plan is dus om eens de zwanenhals en koeler te reinigen. Zou dat het liefst mechanisch doen, maar daarvoor zijn de buizen te smal. Blijft over: een verdunning van citroenzuur of azijnzuur zoals ook al vermeld op deze site. Maar ik vraag mij af of dat de achtergebleven roggesmaak zal kunnen verwijderen.

Dus mijn vraag is. Moet gedestilleerd water niet neutraal smaken? En, hoe lang moet ik een citroenzuur (150g/liter) oplossing laten staan in de koeler/zwanenhals? Enige ervaring met dit probleem?

 

 

Beantwoorden
Onderwerp trefwoorden
11 reacties
3 Reacties
RuMo
 RuMo
(@rumo)
Deelgenomen: 8 jaar geleden

Famed Member
Berichten: 2106

@prutsstoker Dat neutraal betekent dat een drank naar niets smaak is een veel voorkomende fout. Neutrale alcohol heeft een smaak en die is vaak te sterk voor mensen die drank stoken idealiseren. Maar ook water heeft een smaak en in verschillende delen van het land heeft het kraanwater een andere smaak net als verschillende merken mineraalwater. En aan gedistilleerd water zit wat mij betreft ook een typische smaak en daarom gebruik ik het ook niet voor een likeur zoals veel commerciëlen likeur makers wel doen. Verwacht ook niet te veel van gedistilleerd water wat je met een alambiek maak want een alambiek moet juist smaak overbrengen.

Gebruik voor het reinigen van je alambiek geen sterk reinigingsmiddel(zoals die ouwe al aangaf) en gebruik deze kortstondig. Dit om te voorkomen dat het koper ruw en poreus wordt want daar zal het vuil enzo later sneller aan blijven hechten.

Het reinigende effect van rogge kende ik overigens nog niet.

Beantwoorden
(@prutsstoker)
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Eminent Member
Berichten: 18

@rumo Voor alle duidelijkheid. Het is niet het einddoel om water te distilleren. Dat was maar een test omdat ik vond dat veel van de alcohol die ik stookte (rum, gin, neutraal, ...) een rare bijsmaak had. En die smaak vind ik dus ook terug als ik water stook. Het smaakt niet metaalachtig, eerder graanachtig. Je kan het ook ruiken als het gedistilleerde water uit de koeler druppelt. Het zou normaal kunnen zijn, maar ik denk van niet. Daarom zou ik toch eens de koeler en zwanenhals willen reinigen. Maar inderdaad, liefst met geen te agressieve producten.

Beantwoorden
RuMo
 RuMo
(@rumo)
Deelgenomen: 8 jaar geleden

Famed Member
Berichten: 2106

@prutsstoker ik snap dat water distilleren niet je hobby is 😆 maar je had volgens mij 2 vragen wat is de definitie van neutraal water en hoe maak ik mijn ketel schoon. Antwoord 1 er zit een luchtje en smaakje aan neutraal en antwoord 2 voorzichtig.

Overigens komt de wat zware lucht en smaak die uit je ketel komt vaak door het te hoog op laten lopen van de temperatuur van de stookwijn(dan wel het schoon stoken).

Beantwoorden
Robbert
Berichten: 10618
(@robbert)
Illustrious Member
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Kurk in uiteinde  dan vullen met water waarin natrium bicarbonaat n is opgelost . Uurtje laten staan en dan naspoelen. 

Je kunt ook eersr even met azijn spoelen en daarna de natriumbicarbonaat erin .  Dan is alles weg . 

Beantwoorden
Berichten: 18
Topic starter
(@prutsstoker)
Eminent Member
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Dag Robbert. Die natriumbicarbonaat lijkt me inderdaad een heel goed idee.

Hoeveel gram natriumbicarbonaat zou je gebruiken per liter water?

 

Beantwoorden
1 Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10618

@prutsstoker eetlepej per liter .

Beantwoorden
Berichten: 18
Topic starter
(@prutsstoker)
Eminent Member
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Bedankt allebei voor de goede raad. Ik zal laten weten wat het resultaat is.

Beantwoorden
Berichten: 18
Topic starter
(@prutsstoker)
Eminent Member
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Vandaag heb ik het geprobeerd.

Eerst een half litertje water gestookt en opzij gezet.

Daarna de oplossing van natriumbicarbonaat (1 liter water, 1 eetlepel bicarbonaat, 2 theelepels azijn) in de koeler en zwanenhals een uurtje laten staan. Goed gespoeld.

Dan weer een half litertje gestookt.

Terwijl de eerste stook echt slecht smaakte, was de tweede al veel beter. Nog niet zoals ik zou willen, maar best ok. Weet wel niet of het komt door de bicarbonaat of gewoon door het stoken van het water. Dat moet ik later nog eens onderzoeken.

Groeten.

Beantwoorden
3 Reacties
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10618

@prutsstoker natriumbicarbonaat is een product wat geur ,kleur en smaak jan reduceren.

Hoewel het met een normaal suiker beslag onmogelijk is bijsmaak te hebben gebeurt het bij sommige stokers door toch gebruik van inferieure gist of andere foute producten of foutjes wel eens dat er  toch bijsmaak is.

Je kunt dan natrium bicarbonaat ook door de stookwijn roeren. Dit een poosje laten staan en dan destilleren. Ook dat kan bijsmaak en geur verwijderen.

Beantwoorden
(@prutsstoker)
Deelgenomen: 11 maanden geleden

Eminent Member
Berichten: 18

@robbert Interessant.

Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10618

@prutsstoker paar jaar geleden heb ik een topic neergezet hier "paar voorkomende problemen".  En topic "  Klaren , ontgeuren en smaakverbeteren -vervuiling ." Had ik in 2018 geplaatst. 

Hierin heb ik meerdere veelvuldig gebruikte methodes beschreven. 

Beantwoorden
Deel:

©2025 Powered by Solydee Advies & IT

Login met je gegevens

Je gegevens vergeten?