Meldingen
Alles wissen

Oude appelwijn, veilig of niet?


Berichten: 11
Topic starter
(@spouterace)
Active Member
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Bij ons in de achterkamer staat een enorme mandfles met troebele appelwijn, dit is nog gemaakt door mijn wijlen schoonvader in 2018, ik heb geen idee welk proces hij gevolgd heeft destijds en het waterslot staat vermoedelijk al jaren droog.

Nu heb ik er wat uitgetapt en geroken en geproefd en het ruikt en smaakt heerlijk naar zoete appeltjes. (Malolactische gisting?) Mijn eigen appelcider smaakt zurig en wijnachtig dus zou durven zeggen dat het beter smaakt dan mijn eigen piepjonge cider!

Nu ben ik uit nieuwsgierigheid wat gaan stoken, het verkregen ruwnat ruikt en smaakt wederom heerlijk naar appeltjes, een beetje apfelkorn achtig. 

Ik beschik over en prima reuk en smaak en als het goed is ook gezond verstand, maar weinig praktijk ervaring. Ik verdeel de fijnstook in veel cuts en ben niet bang om flink wat weg te gooien.

Mijn vraag is eigenlijk, kunnen er concentraties van toxische stoffen in de midden loop terechtkomen die niet waarneembaar zijn door geur of smaak? Vooral omdat ik de cider niet zelf gemaakt heb en hij al een tijdje staat.

Beantwoorden
10 reacties
8 Reacties
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10615

@spouterace als pitten zijn gekneusd en mee vergist kan er een verhoogde hoeveelheid ethylcarbamaat of Cyanide aanwezig zijn . Ook zou er wat methyl in kunnen zitten . Het zijn immers appels.  En je proeft dit niet.

De hoeveelheden zullen niet echt problemen geven  .

Eerst voorstoken. En daarna gewone voorloop en naloop wegnemen. 

Een goede smaak en reuk dan vind je snel het keer moment in de voorloop / ziel / naloop.   Je kunt ook altijd de beginners manier met de potjes doen Als je toch moeite hebt met de scheiding  te vinden.

Als je twijfelt kun je even testen op methyl  , Cyanides of te hoge zuren . Testjes staan hier   wel op forum hoe je die doet. 

2018 is niet iets om oud te vinden of van te schrikken.

Meestal als het niet goed is ruikt het azijn achtig of naar graf aarde  . En dan is de drank vaak ook niet kristal helder meer.

 

Beantwoorden
(@spouterace)
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Active Member
Berichten: 11

@robbert oke, bedankt voor je verhelderende antwoord! De beginners manier met de potjes ben ik inderdaad van plan. De volgende stap voor mij is dan toch het verdiepen in de testen en de chemicalien in huis halen. Better safe than sorry! Zou toch mooi zijn als ik mn schoonvaders werk nog wat in ere kan houden door een lekkere calvados te maken

Beantwoorden
Haak
 Haak
(@haak)
Deelgenomen: 4 jaar geleden

Honorable Member
Berichten: 599

@spouterace 

zo als Robbert al zegt als je voorloop en naloop weggooit is er weinig tot geen kans op metly of zo

Je zal eerder een buil op je hoofd hebben omdat je dronken van je stoel viel omdat je teveel gedronken hebt

dat dat dat je een vergiftiging door metyl,cyanides op loopt door die hoeveelheid drank 

Beantwoorden
(@spouterace)
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Active Member
Berichten: 11

@haak haha oke dat is geruststellend

Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10615

@spouterace  zo jij beschreef lijkt het mij geen probleem om er een appelbrandy van te stoken. 

Voor een Calvados mist de  vaste stof / pulp . 

 

 

Beantwoorden
(@spouterace)
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Active Member
Berichten: 11

@robbert ah juist, dan moet de calvados maar op mn lijstje voor het volgende project. Ben wel benieuwd naar de verschillen en aan appels geen tekort

Beantwoorden
Robbert
(@robbert)
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Illustrious Member
Berichten: 10615

@spouterace calvados stook je ook op een andere wijze en ketel type.

Een charantaise geeft juist dat extraatje in smaak wat calvados ook calvados maakt  .

Beantwoorden
(@spouterace)
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Active Member
Berichten: 11

@robbert oei dat wordt sparen... ik hou het eerst maar bij de brandewijn.

Beantwoorden
Kees22
Berichten: 1297
(@kees22)
Noble Member
Deelgenomen: 7 jaar geleden

Gouden vondst, mooie erfenis. 🤗 😍 

Zoals al gezegd: methanol zal amper een probleem zijn en als er al cyanide in de wijn zat, zal die nu wel omgezet zijn in ethylcarbamaat en dat blijft achter in de ketel.

 

Beantwoorden
1 Beantwoorden
(@spouterace)
Deelgenomen: 2 jaar geleden

Active Member
Berichten: 11

@kees22 dank! Ben er al een stuk geruster op een mooi (en veilig) borreltje te maken.

Beantwoorden
Deel:

©2025 Powered by Solydee Advies & IT

Login met je gegevens

Je gegevens vergeten?